Virtualna izložba “Pakračka ratna (pri)sjećanja” – obilježavanje 30-te godišnjice početka Domovinskog rata u RH

Virtualnom izložbom „Pakračka ratna (pri)sjećanja“ Muzej grada Pakraca i Gradska knjižnica Pakrac uključuju se u program obilježavanja visoke 30-te obljetnice početka Domovinskog rata u Hrvatskoj. Nažalost, okolnosti su takve da su sve aktivnosti ovogodišnjeg obilježavanja ili smanjene ili preseljene u ovo virtualno okruženje. No, pokušali smo se prilagoditi i tako pripremiti svojevrsno virtualno putovanje u dane, mjesece i godine koji su nepovratno izmijenili povijest ovog našeg grada i okolnog područja.

Virtualna izložba koncipirana je tako da pruža kratki tekstualni kronološki presjek događanja koja su prethodila početku Domovinskog rata, njegovom tijeku na ovom području te konačno i njegovom završetku. Kroz različite kategorije arhivskog materijala – tisak, fotografije, video materijal – željeli smo slikovito prikazati kako je izgledao život na ovom području – prije, za vrijeme i neposredno nakon Domovinskog rata. Ono što je karakteristično za Pakrac i pakračko područje bio je život u razdoblju od 1992. do VRO Bljesak 1995. – život na liniji razdvajanja i brojni incidenti koji su često završavali i ljudskim žrtvama, a sve to pod krinkom formalnog primirja koje to u praksi nikako nije bilo.

Napominjemo kako smo svjesni da ovim izborom materijala nismo i ne možemo obuhvatiti sva ratna događanja, strahote i žrtve na ovom prostoru – bilo je uistinu teško iz ogromne količine dostupnog nam materijala izdvojiti ono što će najbolje ilustrirati prilike i događaje na ovim prostorima. Ova izložba nikako nije konačan pregled svega što se ovdje događalo 90-ih – ona predstavlja početak budućih stručnih osvrta i pregleda, a posebice digitalizacije građe i materijala vezanih za Domovinski rat na ovom području, što je svakako cilj naših ustanova.

Još jedna kategorija je Bibliografija – izbor napisanog i objavljenog materijala vezanog uz Domovinski rat u Pakracu i pakračkom području. Riječ je o izboru knjiga, zbornika, članaka i stručnih radova napisanih na navedenu temu koje možete pronaći u fondovima Zavičajnih zbirki muzeja i knjižnice ili u online bazama podataka. Također, ovo nije konačan popis – napominjemo kako je riječ samo o izboru najrelevantnijih izvora za proučavanje ove teme, a nadamo se kako će se u budućnosti pojaviti i objaviti još istražene i napisane građe vezane uz ovu temu koja nam je svima jako važna.

Ovim putem pozivamo sve vas koji imate nešto od zanimljivog materijala vezanog uz Domovinski rat na ovom području da nam se javite kako bi ga stručno obradili, pohranili i prezentirali zainteresiranoj javnosti kroz projekt digitalizacije građe zavičajne povijesti.

Izložbu možete pregledati na portalu www.digi-pakrac.com koji je rezultat višegodišnjeg zajedničkog projekta Gradske knjižnice Pakrac i Muzeja grada Pakraca – digitalizacije građe zavičajne povijesti Pakraca.

Skip to content