Nedavno je iz tiska izašao već 11. broj Zbornika Povijesnog društva Pakrac- Lipik. Zbornik je glasilo ovog društva i tiskano izdanje od neprocjenjive vrijednosti, zato što se u njemu obrađuju i bilježe različite teme iz zavičajne povijesti te predstavlja rezultate istraživanja više domaćih autora, uglavnom članova društva. U ovom broju Zbornika predstavljen je rad 11 autora koji su objavili rezultate svojih istraživanja pojedinih zavičajnih tema, zatim dva vrlo vrijedna povijesna izvora, a predstavljeni su i informativni članci o radu društva te sjećanja na preminule članove i prijatelje društva. Za ovaj broj Zbornika su pisali: Jelena Hihlik, članak o Pakračkoj munjari, Stjepan Benković o povijesti mlinarstva, a Daniel Grčević nam je otkrio još jednu dosada nepoznatu Pakračanku, Vandu Shrenger Weiss, ženu koja je kao tek druga žena u povijesti završila medicinu u Beču i bila jedna od najvećih psihoanalitičarki.
Nives Matijević donosi vrlo zanimljiv članak o Ivanu Tomašiću velikom učitelju i pedagogu te njegovim godinama rada u Lipiku za vrijeme kojih je zabilježio niz zanimljivih povijesnih informacija s kraja 19.stoljeća. Siniša Njegovan Starek piše o doseljavanju Čeha na prostor Slavonije te prevodi tekst Lujka Šnedorfa o doseljenju njegove obitelji i tadašnjim prilikama u Slavoniji. Tea Lokner donosi članak o terenskom pregledu arheoloških lokaliteta na području Grada Lipika, a Stjepan Benković još jedan članak i to o povijesti školstva u pakračko-lipičkom kraju. Danela Vujanić piše o načinu i proceduri zaštite 15 dobara od lokalnog značaja na prostoru Pakraca i Lipika koje je iniciralo upravo Povijesno društvo te donosi fotografije i opise ovih vrijednih dobara. Duško Kliček u ovom broju Zbornika donosi osvrt o društvenom životu na pakračkoj Pilani.
Uz ove istraživačke članke u Zborniku možete pronaći i dva vrlo vrijedna povijesna izvora Dnevnik neprijatelja te Spomenicu Badljevačke župe kao i informativne članke o radu društva. Vrlo vrijedan dio Zbornika predstavljaju i dva udžbenika za niže razrede o zavičaju, jedan sadrži najvažnije informacije o njegovim geografskim i zemljopisnim obilježjima, a njegova autorica je učiteljica Daliborka Duchač. Drugi udžbenik predstavlja zavičajnu povijest za niže razrede čija autorica je učiteljica Daniela Crnković. Jedan i drugi udžbenik predstavljaju vrlo vrijedan udžbenički i metodički materijal koji će se moći koristiti u nastavi za niže razrede, a koji dosada u ovom formatu nije postojao. Ovaj broj Zbornika nažalost završava s čak četiri sjećanja na preminule članove i prijatelje društva. Glavni urednik i ovog broja je Stjepan Benković, a izdanje je grafički obradio Ivan Černi iz FOTOimago dok je za tisak bila zadužena Gradska tiskara u Osijeku.
Najnoviji broj Zbornika promoviran je u Lipiku, dok je iduća promocija, koja se trebala održati u Pakracu, nažalost odgođena uslijed novonastale situacije oko širenja koronavirusa. Stoga smo se odlučili Zbornik objaviti i digitalno te ga na taj način učiniti dostupnim svima onima koji žele saznati nešto više o vrlo zanimljivim ali dosada nedovoljno poznatim dijelovima iz pakračke i lipičke povijesti.
Tiskano izdanje zbornika možete nabaviti u Muzeju grada Pakraca i u Gradskoj knjižnici Pakrac.