U petak 18.9.2020. po prvi put je u našem gradu održan stručni skup pod nazivom „Tragom Jankovića“. Ideja skupa je bila okupiti stručnjake i donijeti nova saznanja o obitelji Janković i vremenu njihova obitavanja na ovom prostoru. Podsjetimo, članovi obitelji Jankovići daruvarski, bili su vlasnici pakračkog vlastelinstva cijelo stoljeće ( 1760.-1861.) i zaslužni su u velikoj mjeri za razvoj i napredak ovoga kraja. Unatoč tome o povijesti obitelji ali i vremenu i načinu života na ovim prostorima u to doba još uvijek premalo znamo. Jako mali broj stručnjaka se uopće bavio ovim temama pa nam je velika želja bila zainteresirati ih, potaknuti ih na istraživanje te tako i širu javnost upoznati s važnim dijelom povijesti ovoga prostora.
Jako nam je drago što su se upravo u Pakracu okupili stručnjaci različitih profila koji su onda povijest obitelji i tog vremena sagledali iz različitih kutova.
Ivana Domanović iz Gradskog muzeja u Požegi održala je čak dva izlaganja. Jedno kroz koje nas je upoznala s ostavštinom obitelji Janković koja se čuva u Gradskom muzeju u Požegi. Ostavština je dospjela u Požegu zahvaljujući Juliju Kempfu koji se dopisivao s tadašnjom posljednjom pripadnicom ove obitelji Anom Janković i predstavlja nezaobilazan materijal pri proučavanju obitelji Janković ali i prostora tog vremena. Drugo izlaganje posvetila je Juliju Jankovići, jednom od najuglednijih članova obitelji koji je i jedini rođen u Pakracu, a čiju 200. obljetnicu rođenja slavimo ove godine.
Jelena Hihlik iz Muzeja grada Pakraca svoje izlaganje je posvetila doprinosu članova obitelji Janković razvoju pakračkog vlastelinstva od sredine 18. do sredine 19.stoljeća. U izlaganju su naznačene brojne teme koje bi mogle i morale postati dijelom budućih istraživanja.
Katarina Nina Simončić s Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu održala je izlaganje na temu odjevno-stilskih utjecaja kroz portrete obitelji Janković. Zanimljivo je to da je dr. Simončić gotovo jedina koja se dosada kod nas bavila poviješću mode i odijevanja. Postavila je čak i pitanje o pravilnoj interpretaciji jednog od portreta, na temelju mode i frizure koje ne odgovaraju vremenu datiranja portreta.
Ivan Roth iz Muzeja likovnih umjetnosti i Ana Šitina s Odjela za povijest umjetnosti u Zadru zajednički su održali izlaganje o Stražemanu i Biškupcima te Jankovićima kao naručiteljima i donatorima prilikom gradnje crkava, nadgrobnih spomenika, dvorca i portreta. Čuli smo niz novih i zanimljivih činjenica o ovom dosada gotovo marginaliziranom posjedu, za kojeg znamo da je bio jedan od dražih nekim članovima ove obitelji.
Zdenko Samaržija je trebao održati izlaganje o pomoćnim prostorijama u kasno baroknim i klasicističkim dvorcima Slavonije ali se izlaganje pretvorilo u izlaganje o kulturnom krajoliku iz vremena obitelji Janković i nužnosti suradnje većeg broja stručnjaka pri rekonstrukciji istoga. Nešto na čemu ćemo svakako poraditi u idućim godinama.
Zahvaljujemo se svim izlagačima na dolasku u Pakrac i na tome što su s nama podijelili svoja vrijedna saznanja. Želja nam je izdati ukoričeno izdanje svih izlaganja u obliku tiskanih stručnih tekstova, a već sada najavljujemo skup istog naziva koji će se nadamo se održati u Pakracu dogodine u sličnom vremenskom razdoblju.
Ovdje možete preuzeti pdf verziju Tragom Jankovića, knjižica sažetaka