Noć muzeja 2021.

Muzej grada Pakraca i u 2021. godini pridružuje se akciji Noć muzeja – akciji koja je dosad privlačila velik broj posjetitelja u muzeje diljem zemlje. Nažalost, zbog svima već dobro poznatih razloga (epidemija, potresi) ovogodišnja Noć muzeja  bit će daleko drugačija od dosadašnjih. Odvijat će se uglavnom digitalno, a kroz različite virtualne sadržaje posjetitelji će dobiti priliku za upoznavanje naših muzeja kroz internetsku platformu  www.nocmuzeja.hr .

Muzej grada Pakraca bit će jedan od manjeg broja muzeja koji će ipak  otvoriti svoja vrata u ovoj noći, iako u znatno drugačijem obliku od onoga na koji smo dosad već navikli naše vjerne posjetitelje.

U Noći muzeja u petak 29.1.2020. muzej će biti otvoren od 18.00 h do 22.00 h. Tijekom večeri i posebno za ovu prigodu najavljujemo stručno, kostimirano vodstvo po izložbi Stari grad Pakrac – prvo u 19.00 h i drugo u 21.00 h.

Tijekom večeri svi zainteresirani moći će premijerno pogledati i razgledati projekciju 3D modela Starog grada Pakraca. Projekt je ovo koji smo realizirali zahvaljujući sredstvima Grada Pakraca želeći na što vjerniji način dočarati i predočiti veličinu i značaj ove srednjovjekovne utvrde nastale još u 13. stoljeću. Na temelju starih crteža, fotografija i starih razglednica nastao je ovaj pretpostavljeni izgled Starog grada čiju ćemo veličinu i značaj napokon moći doživjeti, makar i u virtualnom svijetu.

Na našoj Internet stranici www.muzej-pakrac.hr posjetitelji će moći razgledati i niz novog digitalnog sadržaja koji će biti postavljen upravo prigodom Noći muzeja. Izdvajamo vrlo vrijedan album poznatog pakračkog urara Luje Šnedorfa, nastao u Prvom svjetskom ratu, koji će te večeri doživjeti prvo javno predstavljanje.

Svi zainteresirani će također moći  prošetati ulicama Pakraca iz  1915. zahvaljujući staroj katastarskoj karti grada iz te godine koju nam je za digitaliziranje ustupio Katastarski ured Pakrac.

Najznačajnije predmete iz naših muzejskih zbirki prezentirat ćemo kroz mali muzejski video nastao povodom ovogodišnje Noći muzeja.

Pripremili smo i mali zabavni zadatak za sve koji nas posjete digitalno, kroz zanimljivi spoj znanosti i umjetnosti koji je pripremila fotografkinja Marijana Kapetanović. Projekt pod nazivom Fotografija u križnim situacijama  sastojat će se od fotograma muzeja koji će svatko moći preuzeti i oplemeniti, digitalno ili fizički nakon ispisa. Pozvat ćemo sve posjetitelje da ovaj fotogram pošalju na muzejski mail ili podijele na našoj Facebook stranici. Nadamo se što većem broju vaših zanimljivih poruka i radova.

Pripremamo i posebnu galeriju fotografija Sjećanje na staro normalno kroz koju ćemo se prisjetiti svih naših prošlih Noći muzeja koje su bile obilježene velikim brojem posjetitelja i dobrim raspoloženjem po kojem su ove naše muzejske noći ostale prepoznatljive.

Unatoč svim nevoljama koje su zadesile našu zemlju pa tako i muzeje želja nam je što širem krugu posjetitelja prezentirati zašto su nam muzeji važni i potrebni kao čuvari vrlo vrijedne baštine te povijesne i kulturne memorije našeg kraja.

Noć muzeja 29.01.2021 Pakrac